Dyski SSD są obecnie dawno ukutym standardem, który w prawdziwym użytkowaniu podlega różnym dewiacjom, najczęściej wymuszonych względami ekonomicznymi. Po dość umiarkowanym, żeby nie napisać „chłodnym”, przyjęciu dysków hybrydowych (pamięć SSD połączona z magnetyczną) najpopularniejszym obecnie budżetowym rozwiązaniem jest posiadanie w systemie komputerowym (desktopie/laptopie) dwóch dysków. Jednego szybszego, najczęściej typu SSD, dedykowanego na system operacyjny oraz aplikacje oraz drugiego standardowego, zazwyczaj talerzowego dysku o dużej pojemności, przeznaczonego na magazyn danych.
Oczywiście, jeśli ktoś nie przetrzymuje znacznych ilości danych lub posiada środki na stosowanie najszybszych dysków SSD odpowiedniej wielkości ten, ewentualnie, zastanawia się tylko nad coraz szybszym i bardziej wydajnym systemem macierzy składowania informacji. W takim przypadku warto spojrzeć w kierunku w miarę nowego dziecka Intela, czyli dysków z rodziny Optane. Dyski te charakteryzują się niesamowitymi parametrami (na przykład zapis/odczyt na poziomie 2200/2600 MB/s) i teoretycznie nie mają sobie równych w obecnym czasie na tym poziomie cenowym. Oparte są na interfejsie PCIe NVMe 3.0 x4 i posiadają doskonałe współczynniki MTBF (średni czas między uszkodzeniami), TBW (ogólna suma danych możliwych do zapisu na nośniku, niekiedy powiązana z gwarancją na dane urządzenie) czy szyfrowanie (256-bitowe szyfrowanie danych w standardzie AES).
Mimo imponujących danych podawanych przez producenta, codzienne użytkowanie nie wychodzi aż tak oszałamiająco w swych efektach, jakich spodziewać by się mogło po wynikach syntetycznych testów, ale i tak jest moc w tych pamięciach. Ogromna moc. Niestety, biorąc pod uwagę gigantyczną cenę, jaką obecnie trzeba zapłacić za te rozwiązania, skutecznie ogranicza to ewentualną szybką masową pozytywną reakcję rynku. Dyski Optane z pewnością nie trafią zbyt szybko pod strzechy, czyli do popularnego przeciętnego użytkowania, są również trudne w akceptacji do zastosowań profesjonalnych, więc stawia je to paradoksalnie na półce z ciekawymi, posiadającymi znaczne możliwości, ale natenczas jednak niszowymi rozwiązaniami urządzeń do składowania danych.
Intel Optane w wersji o pojemności 280GB kosztuje w granicach 1700 złotych, nie wspominając o największym obecnie oferowanym dysku 960GB, którego cena sięga 5700 złotych…