Macierz dyskowa Western Digital Sentinel DX 4000 to urządzenie desygnowane dla małych firm, w którego pulę podstawowych zadań wchodzi zabezpieczenie i współdzielenie danych. Z założenia jest to wstępnie prekonfigurowana macierz dyskowa, której działanie w sposób łatwy i niemal całkowicie zautomatyzowany można dostosować do własnych potrzeb.
WD Sentinel DX 4000 opracowany został z myślą o większości popularnych systemów operacyjnych i stąd w skład jego oprogramowania wchodzą konektory, za pomocą których można bezpośrednio połączyć urządzenie z platformą Windows czy Mac, a za pośrednictwem infrastruktury sieciowej można macierz zespolić nie tylko ze środowiskiem Win/Mac ale także Unix/Linux. Aby to zrobić Sentinel wyposażony został w dwie gigabitowe karty sieciowe oraz dwa porty USB 3.0. I tak przechodząc do tego co kryje się pod maską, to poza zgrabną, kompaktową obudową z wyświetlaczem LCD pokazującym najbardziej podstawowe informacje dotyczące sprzętu (bardziej szczegółowe informacje dostępne oczywiście z poziomu panelu administracyjnego), można zakupić wersję z dwoma (2 x 2 TB) lub z czterema (4 x 2 TB) dyskami, które automatycznie będą funkcjonować w ramach RAID 1 (2 dyski) lub RAID 5 (3-4 dyski). W chwili obecnej na terenie naszego kraju praktycznie dostępne są tylko te dwie wersje, ale producent przewidział rozwiązania o pojemności nawet do 12 TB. Wartym wspomnienia jest fakt, że WD fabrycznie wyposaża DX 4000 w dyski klasy korporacyjnej, które przeznaczone są do pracy ciągłej i ich MTBF jest na naprawdę wysokim poziomie a ewentualny proces wymiany czy rozszerzenia pojemności odbywa się w zasadzie automatycznie (migracja i powiększenie ogólnej dostępnej pojemności macierzy).
Do urządzenia można podłączyć dodatkowe źródło zasilania lub dodatkowe dyski zewnętrzne via USB 3.0. Sentinel pracuje na procesorze Intel AtomTM D525 1.8 GHz Dual Core i jest wyposażony w 2 GB pamięci RAM. W pełni obsługuje autentykację Active Directory, protokoły sieciowe i udostępniania plików takie jak CIFS, NFS, HTTP, HTTPS, FTP, WebDAV.
W kwestiach bardziej użytkowych, WD Sentinel DX 4000 został wyposażony w możliwość dostępu zdalnego oraz możliwości automatycznego wykonywania kopii zapasowych podłączonych komputerów. Jest to wyjątkowo przydatne w małych, ale mobilnych środowiskach i może znacząco podnieść bezpieczeństwo danych przechowywanych na laptopach czy desktopach znajdujących się w zdalnych lokalizacjach.
Niestety poza wieloma plusami jest też jeden ważny minus opisywanego urządzenia, mianowicie jego cena. Podstawowy DX 4000 zawierający dwa dyski po 2 TB kosztuje w granicach 3 900 złotych a wersja z czterema dyskami już 5 700 złotych. Nie jest to mało i zapewne wiele małych firm zdecyduje się na tańsze rozproszone rozwiązania, bądź inne dostępne hybrydy, które za mniejsze pieniądze świadczyć mogą podobne usługi. Przy wyborze tego typu macierzy pamiętać należy o wielu sprawach, jednak o dwóch szczególnie: kompleksowości rozwiązania oraz właściwych jeźdźcach, czyli odpowiedniej mieszance oprogramowania i sprzętu, który zapewni pożądany poziom niezawodności – w przypadku DX 4000 dyski są naprawdę niezłym gwarantem stabilności.